החשבון של הירידה במשקל

 אני רוצה להבהיר כאן מושג שאני עומד משתמש בו הרבה. המאמר הזה ישמש אותי כדי להבהיר את המושג הזה לכל המתעניינים. למושג הזה אני קורא החשבון של הירידה במשקל או בקיצור חשבון.

מאזן הקלוריות

החשבון הוא בעצם עקרון בסיסי מוביל בכל תהליכי הירידה במשקל שיש.
מאזן הקלוריות בגוף שלנו הוא היחס שבין האנרגיה שנכנסת לגוף שלנו לבין האנרגיה שיוצאת. היחס הזה נקבע על ידי חישוב חשבוני פשוט. מחשבים את הקלוריות שהכנסנו לעומת אלה שהוצאנו. כדי לעלות במשקל אנחנו צריכים להכניס קלוריות יותר ממה שאנחנו מוציאים. כדי לרדת במשקל צריך לקרות ההיפך – להוציא יותר ממה שמכניסים. זה כל הסיפור – חשבון.

ספר הטיפים במתנה

מקבלים עותק דיגיטלי של ספר הטיפים המלא, לאימייל, עכשיו.

קיימים הרבה ויכוחים בנושא. השימוש במושג קלוריות בפני עצמו מקשה על חלק מהאנשים שרוצים לרדת במשקל. מצד שני יש גם מומחים שמתנגדים לשימוש במושג קלורויות בהקשר של מטבוליזם וירידה במשקל. אבל בכל מקרה המדענים המתמחים בתחום וכל המומחים האחרים שממליצים על דיאטות כאלה ואחרות כולם מסכימים על דבר אחד והוא מה שקראתי לו למעלה החשבון. הרעיון הזה מבוסס על שני עקרונות בסיסיים בפיסיקה שנקראים חוק שימור האנרגיה והחוק הראשון של התרמודינמיקה:

* חוק שימור האנרגיה אומר "סך האנרגיה במערכת סגורה הוא גודל קבוע שאינו משתנה". המשמעות היא שאין אנרגיה שנוצרת יש מאין. כל פעולה שנעשה כרוכה בהוצאת אנרגיה. כל אנרגיה שתיכנס לגוף תישאר שם עד שהיא תצא בפעילות כלשהי.

* תרמודינמיקה היא ענף בפיזיקה הקלאסית, העוסק בחקר האנרגיה. החוק הראשון של התרמודינמיקה אומר ששינוי האנרגיה במערכת סגורה תלוי בעבודה שנעשתה בה ובחום שנוסף אליה.

בקיצור מה שאני רוצה לחזור ולהגיד כאן זה שיש דבר אחד שכל המומחים מסכימים עליו והוא, שכדי לרדת במשקל, הגוף שלנו צריך להוציא יותר אנרגיה מאשר הוא מכניס.

כל הדיאטות, שיטות ההרזיה, המומחים, המדענים, תוספי המזון, הכדורים, הניתוחים או כל שיטה אחרת לירידה במשקל נועדו לעזור לנו בדיוק בזה – בחשבון של להוציא יותר ממה שמכניסים. כל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי לרדת במשקל הוא להצליח לבצע את החשבון – להוציא יותר ממה שנכנס.

כשאנחנו מנסים לרדת במשקל ואוכלים פחות ממה שהגוף שלנו רגיל אנחנו נתקלים בתחושת הרעב. רוב הדיאטות המקובלות הן בעצם דרכים לאפשר לנו לאכול פחות בלי להיות רעבים. במילים אחרות כל הדיאטות מטרתן לאפשר לנו להכניס פחות אנרגיה לגוף בלי להיות רעבים.

במקביל כשאנחנו ממשיכים לאכול פחות ועובר קצת זמן, הגוף שלנו מוריד את רמת חילוף החומרים שלו, במטרה לחסוך אנרגיה. לכן מומלץ לכולם לבצע פעילות גופנית תוך כדי התהליך. במילים אחרות הפעילות הגופנית עוזרת לנו להוציא יותר אנרגיה.

אז דיאטה מטרתה להכניס פחות אנרגיה לגוף ופעילות גופנית מטרתה להוציא יותר.

זה הכל – חשבון.

ככל שנצליח להתרכז בעיקרון הפשוט הזה ולהפוך אותו לחלק מהחיים שלנו, ככה נצליח לרדת במשקל ולשמור על המשקל הנמוך.

כן, זה כל כך פשוט.

עכשיו אני שומע את כולם שואלים – אם זה כל כך פשוט אז למה אנחנו לא מצליחים?

התשובה היא במחשבות שלנו. אני מדבר על הדרך בה אנחנו רואים את החיים. בסיפורים שאנחנו מספרים, הפירושים שאנחנו נותנים, הקולות הפנימיים. ההסברים שלנו על איך העולם עובד וכד'. אני מדבר על האמונות שלנו והערכים, על מה שאנחנו חושבים על עצמנו, ההערכה העצמית שלנו, הביטחון העצמי, תחושת היכולת ועוד ועוד. כל אלה מתערבים ומפריעים לנו להתרכז בדבר הפשוט הזה – החשבון.

* שדה נדרש
אישור

יותר ממאה טיפים, לירידה במשקל ואורח חיים בריא, רובם מגובים במחקר מדעי וחלקם יכולים ממש לשנות את חייך.